Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Intervista

Masar Kupa : Puna  60 vjeçare mes pikturës dhe poezisë

Masar Kupa : Puna  60 vjeçare mes pikturës dhe poezisë

Intervista Tetor 5, 2018 at 8:11 pm

Krijuesi Masar Kupa që nga viti 1964, ishte bashkëformues i “MITINGUT  TË POEZISË” (tashmë tradicional që ka hyrë në dekadën e gjashtë) që mbahet në Gjakovë. Poashtu edhe një ndër themeluesit e Klubit Letrar “Gjon Nikollë Kazazi” (1968) . Përmbledhja e parë poetike titullohet “MOTIV ZJARRI” e botuar më (2007).Read More

Milot Shehu  – Piloti ri që dëshiron të fluturoj nga Kanada në Gjakovë

Milot Shehu – Piloti ri që dëshiron të fluturoj nga Kanada në Gjakovë

Intervista Tetor 5, 2018 at 8:04 pm

KUR ISHA I VOGËL BABI MË THOSHTE DO TË FLUTUROJMË NË KANADA, PASTAJ NË GJAKOVË…. Të rinjtë e botës kanë ëndrrat e veta. Ata qysh në fëmijëri “gatuajnë” në mendje profesionet e ardhshme. Por me fëmijët shqiptarë imagjinata shkon përtej. Në rrugëtimin jetësorë për të mbijetuar, një pjesë e tëRead More

Shqiponja të shtunën e të dielen në Gjakovë në Kupën e EHF-së

Shqiponja të shtunën e të dielen në Gjakovë në Kupën e EHF-së

Intervista, Sporti Shtator 14, 2018 at 5:05 pm

Pas tri pjesëmarrjeve në Kupën Sfiduese (Challenge Cup), Shqiponja e Gjakovës këtë vit paraqitet në nivel më të lartë, në Kupën e EHF-së (EHF Cup). Në kuadër të raundit të parë, Shqiponja takohet me skuadrën nga Zvicra, SPONO Eagles. Me marrëveshje të dy klubeve të hendbollisteve, dy ndeshjet do tëRead More

Intervista: Mr.Sc.Elza Këpuska – Logopede

Intervista: Mr.Sc.Elza Këpuska – Logopede

Gjakova Presss, Intervista Shkurt 13, 2018 at 9:59 pm

ELZA NË MBËSHTETJE TË FËMIJËVE  ME ÇRREGULLIME NË TË FOLUR Ngecjet në të folur, shkrim lexim dhe çrregullimet tjera që hetohen më tepër tek fëmijët,  nga viti në vit bëhen më shqetësuese për një numër të familjeve, prindërve por edhe mësuesve. Fatbardhësisht në komunën e Gjakovës ka profesionistë të kësajRead More

Intervista :Lorik Rudi futbollist i Vëllaznimit

Intervista :Lorik Rudi futbollist i Vëllaznimit

Intervista, Sporti Dhjetor 14, 2017 at 8:52 pm

STUDIMET DHE FUTBOLLI BASHKË Futbollisti i shquar i Vëllaznimit Lorik Rudi ka një veçanti nga të tjerët. Ai është i suksesshëm në dy fronte. Krahas futbollit, stërvitjeve, lojërave të vazhdueshme, gëzimeve për aksionet e bukura dhe golave të shënuar, Loriku ka vazhduar shkollimin superior. Muajin e kaluar ka përfunduar studimetRead More

600 deri në 700 familje trokasin në dyert e Kryqit të Kuq

600 deri në 700 familje trokasin në dyert e Kryqit të Kuq

Aktuale, Intervista Nëntor 15, 2017 at 10:25 pm

Intervista- Fëllanza Bakija Lama, sekretare e degës se Kryqit të Kuq të Kosovës në Gjakovë “Si organizatë humanitare që jemi, Kryqi i Kuq  në Gjakovë  gjerë më tani kemi ndihmuar me atë çka kemi grumbulluar vitin e kaluar për Muajin e Solidaritetit, jo për atë sa kanë nevojë këto familje.Read More

Aktiviteti në Parkun kulturor Ali Podrimja-Intervista: Arber Lleshi-

Aktiviteti në Parkun kulturor Ali Podrimja-Intervista: Arber Lleshi-

Intervista Tetor 28, 2017 at 8:58 pm

Sheshi i veprimtarive të shumta kulturore  Vera e sivjetme kulturore ka dalluar nga të tjerat. Edhe për nga përmbajtja por edhe për nga forma e prezantimit të veprimtarive kulturore . Kësaj i ka kontribuar Parku kulturor Ali Podrimja që gjatë muajve të nxehtë të verës u shndërrua në një pikëRead More

Intervista: Taulant Rruci –violinë

Intervista: Taulant Rruci –violinë

Intervista Gusht 5, 2017 at 6:06 pm

  Taulanti me violinën ndriçuese po ndriçon karrierën e vet Violinisti Taulant Rruci ka mbajtur një koncert recital më 31 maj në Shkollën e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë.  Rruci është në klasën e profesoreshës Sihana Badivuku, Asistent: Visar Kuçi dhe Asistente: Mrika Hoxha gjersa korepetitor Adem Hasani. Në këtëRead More

Ecuri pozitive financiare që ka mundësuar afarizëm me fitim

Ecuri pozitive financiare që ka mundësuar afarizëm me fitim

Intervista Maj 14, 2017 at 8:18 pm

Intervista: Kastriot Zhaveli, drejtor financiar në KRU Radoniqi Treguesit e performances së KRU Radoniqi  për vitin 2016 janë më të mirët në historinë e themelit të Kompanisë ka thënë Kastriot Zhaveli, kryezyrtar financiar në këtë kompani. Në intervistën për Gjakovapress, Zhaveli ka theksuar se arkëtimi në vlerë ka rritje prejRead More

DETEKTIMI ME KOHË  I ANOMALIVE TË ZEMRËS SË FRYTIT  GARANCI PËR SHËNDET TË MIRË  thotë Dr. Bleta Baruti Domi, Gjinekologe Obstetre

DETEKTIMI ME KOHË I ANOMALIVE TË ZEMRËS SË FRYTIT GARANCI PËR SHËNDET TË MIRË thotë Dr. Bleta Baruti Domi, Gjinekologe Obstetre

Intervista Mars 31, 2017 at 5:32 pm

Echocardiografia fetale është një degë deri tash pak e dëgjuar tek ne. Dr Bleta Baruti Domi, gjinekologe dhe obstetre në Spitalin regjional “Isa Grezda” në Gjakovë  për revistën Gjakovapress e trajnuar për këtë degë ka sqaruar shumë hollësi për të mirat që sjellë echocardiografia për nënën dhe bebin. Ajo kaRead More