Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Botime: Tri gjenerata sjellin dëshmi dhe rrëfime autentike

Botime: Tri gjenerata sjellin dëshmi dhe rrëfime autentike

Kulturë January 11, 2019 at 12:15 am

“Monografi për personat e rrëmbyer dhe të zhdukur gjatë luftës në Kosovë, Gjakovë, 24 Mars 1999 – 12 Qershor 1999” Shkruan: Mevlyde Mezini Saraçi, Redaktore e librit “Thirrjet e Nënave” kanë marrë një obligim të madh për botimin e librit “Monografi për personat e rrëmbyer dhe të zhdukur gjatë luftësRead More

Zeja  që po përcillet te brezat e rinj

Zeja  që po përcillet te brezat e rinj

Gjakova Presss, Kulturë January 10, 2019 at 11:21 pm

  Gëzim Gola,- zdrukthëtarë Gjakova është e njohur për numrin e madh të zejeve që janë kultivuar në shekuj. Janë të njohur zejtarët e Gjakovës dhe prodhimet e tyre, siç janë: tabakët (lëkurëpunuesit), terezitë (rrobaqepësit), dyfekçinjtë , argjendarët, kazanxhinjtë, teneqepunuesit, kallajxhinjtë, mutafxhinjtë (përpunuesit e batanijeve, të tekstileve), qylaxhinjtë, kazazët-mëndafshpunuesit, drugdhendësit,Read More

Migena Arllati nderohet me titullin “Imazhi Kombëtar”

Migena Arllati nderohet me titullin “Imazhi Kombëtar”

Kulturë December 30, 2018 at 2:22 pm

Forumi “Imazh & Media”, mbylli me sukses Festivalin XVI Ndërkombëtar “Imazhi Shqiptar” në të cilin, ashtu siҫ është në praktikën e përvitshme, edhe sivjet, dhjetë personaliteteve të artit e kulturës nga mbarë trevat shqiptare iu ndanë tituj për përfaqësimin e tyre dinjitoz në lëmitë përkatëse. Krijuesja Migena Arllati ishte njëRead More

Kushtrim Shehu:  Shembulli i elitës së qytetit të Gjakovës

Kushtrim Shehu: Shembulli i elitës së qytetit të Gjakovës

Gjakova Presss, Kulturë December 28, 2018 at 11:24 pm

NJË  RRËFIM MBI GJAKOVEN POST OSMANE Historiku i një vendi paraqet përveç të kaluarës edhe frymën e të tanishmes, origjinën e saj dhe vend gjenezën e saj të vazhdimësisë. Sot qyteti i Gjakovës paraqet një identitet krahas një kulture dhe përkatësie e cila sot njihet si identitet kombëtar shqiptar. MirëpoRead More

Koncert i suksesshëm  festiv i Ansamblit muzikor të Gjakovës

Koncert i suksesshëm  festiv i Ansamblit muzikor të Gjakovës

Aktuale, Kulturë December 28, 2018 at 9:45 pm

Festave të fundvitit u ka dhënë shije të kremtes koncerti që u shfaq të premten në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi. Nën dirigjimin e Pëllumb Vules, Ansambli Muzikor i Gjakovës shfaqi  një program të pasur artistik ku u interpretuan 10 vepra të kompozitorëve të njohur botëror. Koncerti filloiRead More

Struganët mikpritje për Maturantët Gjakovarë 1983

Struganët mikpritje për Maturantët Gjakovarë 1983

Gjakova Presss, Kulturë December 3, 2018 at 6:33 pm

Me ftesën e tre shokëve të klasës, struganëve Verdat Kolonja , Rini Kolonja dhe Lefter Shabani “Maturantet 1983” të drejtimit Ndertimtarisë, 35 vjetorin e maturës, shkuan ta kremtonin ne Strugën e bukur. Të mahnitur me pritjen që iu kishin bërë në Gjakovë gjatë kremtimit 5 vite me parë të 30Read More

image description

Gjakova Presss, Kulturë December 2, 2018 at 8:49 pm

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  PASQYRIME “DRITË E HIJE” GJAKOVA NË MUAJIN NËNTOR QARKORJA E JASHTME INVESTIM KAPITAL SHOQATA JAKOVA ÇERDHE E INTELEKTUALËVE PSE E MERITON GJAKOVA OBELISKUN PËR MËSUESIN LETËR INJORANCËS DHE NJERËZIMIT GJAKOVA DHE BASELI BASHKËPUNIME FRYTËDHËNËSERead More

Mbahet Festivali Lyra fest 2018 ndahen çmimet

Mbahet Festivali Lyra fest 2018 ndahen çmimet

Kulturë November 24, 2018 at 11:05 pm

Në Gjakovë  u mbajt festivali mbarëkombëtarë  Lyra fest 2018 me 18 këngë të reja për fëmijë. Vendin e  parë e mori   Drinora Nuha,   Vendi i dytë u takoj  duetit  Sergita Varfi dhe Samanta Qoshku  si dhe  Elton Tolajt. Edhe vend ii tretë u takoj dy interpretëve  në duete : ElsaRead More

Premiera e Teatrit Hadi Shehu, jo me 27 por me 30 Nëntor

Premiera e Teatrit Hadi Shehu, jo me 27 por me 30 Nëntor

Kulturë, Lajme November 24, 2018 at 8:30 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”,   kishte paralajmëruar se me 27 Nëntor shfaq premierën e tretë me radhë,   komedinë  “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo mirëpo për shkaqe teknike kjo premierë do të jepet me datën 30 Nëntor. Për të inskenuar këtëRead More

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Gjakova Presss, Kulturë, Lajme November 18, 2018 at 9:28 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”, me 27 Nëntor shfaq premierën e tretë me radhë, komedinë  “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo. Për të inskenuar këtë projekt të radhës, Teatrit i Gjakovës ka angazhuar regjisoren e re, Hana Qena. Ajo i takonRead More