Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lajme

Të enjten shënohet 20 vjetori i rënies së heroit dhe muzikantit Ilir Soba

Të enjten shënohet 20 vjetori i rënies së heroit dhe muzikantit Ilir Soba

Lajme Tetor 16, 2018 at 9:07 pm

Të enjten më 18 Tetor mbushen 20 vjet nga rënia heroike e heroit të kombit Ilir Soba. Në kujtim të heroit, veprimtarit dhe muzikantit Ilir Soba në ditën e rënies organizohet një veprimtari përkujtuese, Dialog me figurë historike, ku do të marrin pjesë bashkëluftëtarë , familjarë, artistë , muzikantë, shokëRead More

Mitingu i 54-të me temën “Figura e Skënderbeut në Letërsi”

Mitingu i 54-të me temën “Figura e Skënderbeut në Letërsi”

Kulturë, Lajme Tetor 11, 2018 at 6:43 pm

Në klubin letrar “Gjon Nikollë Kazazi”,  po vijojnë punët rreth organizimit të mitingut të poezisë që  do të mbahet me 18, 19 dhe 20 Tetor në Gjakovë. Gjatë ditëve të mitingut do të ketë aktivitete të ndryshme,  orë letrare, ekspozita e promovime të librave. Si temë qendrore e tribunës  përRead More

Rinovimet  e Spitalit të Gjakovës, mundësojnë të kursehet 40% e energjisë

Rinovimet  e Spitalit të Gjakovës, mundësojnë të kursehet 40% e energjisë

Lajme Tetor 8, 2018 at 7:01 pm

Ministri Valdrin  Lluka tha se me këtë projekt do të rinovohen 140 objekte në gjithë Kosovën. Ai bëri të ditur edhe për iniciativën për Ligjin për Efiçiencë të Energjisë, i cili sipas tij, parasheh krijimin e një fondi që do të ndihmojë në efiçiencë. “ Është një projekt i ciliRead More

KRU Gjakova shndërrohet në gjigand të ujit të pijes

KRU Gjakova shndërrohet në gjigand të ujit të pijes

Lajme Tetor 8, 2018 at 6:42 pm

Gjakova është kthyer në lider në betejën për ujë, ka deklaruar kryeministri Kosovës Ramush Haradinaj në ceremoninë inauguruese të Fabrikës së re të KRU Gjakova ku ishin shumë mysafir vendor e ndërkombëtarë si dhe qytetarë . Ai ka theksuar rëndësinë e madhe që ka uji për vendin dhe se përRead More

Filloi ndërtimi dhe rinovimi i ndërtesës së komunës

Filloi ndërtimi dhe rinovimi i ndërtesës së komunës

Lajme Tetor 8, 2018 at 5:51 pm

Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Gjakovës  do të marrë pamje të re. Të hënën kanë filluar punimet në zgjerimin dhe renovimin e objektit të Kuvendit Komunal të Komunës së Gjakovës. Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini vlerësuan se kyRead More

Gjakova në Festen e Mjaltes 2018

Gjakova në Festen e Mjaltes 2018

Lajme Tetor 5, 2018 at 8:52 pm

Në Gjakovë  po mbahet festa e mjaltës që paraqet një ngjarje të rëndësishme jo vetëm për bletarët që kanë ardhë në platon e pallatit të kulturës Asim Vokshi për të plasuar mjaltën e prodhuar në koshere e tyre por edhe për vizitorët që shijonin. Bletarët kësaj radhe janë më tëRead More

Gati Fabrika e re e KRU Gjakova me 500 l/sek ujë cilësor

Gati Fabrika e re e KRU Gjakova me 500 l/sek ujë cilësor

Lajme Shtator 25, 2018 at 8:39 pm

KRU Gjakova është gati për ti dhënë në shfrytëzim konsumatorëve të një pjese të Dukagjinit edhe 500 litra tjera ujë cilësorë të pijes. Pasi kanë përfunduar punimet në ndërtimin e fabrikës së re  me pajisjet e standardeve të larta dhe pas ekzaminimeve e testimeve të deritashme, kjo kompani ka njoftuarRead More

Gjakova të shtunen  në aksionin “Ta Pastrojmë Kosovën”

Gjakova të shtunen në aksionin “Ta Pastrojmë Kosovën”

Lajme Shtator 13, 2018 at 8:47 pm

Aksioni “Ta Pastrojmë Kosovën” nga data 15 Shtator deri më datën 15 Dhjetor 2018, realizohet në kuadër të Ditës së Pastrimit të Botës që organizohet nga lëvizja globale “Let’s Do It World”, ku synohet që në rreth 200 shtete të botës të mobilizohet 5% e popullsisë botërore të pastrojnë nëRead More

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Kulturë, Lajme Shtator 13, 2018 at 8:33 pm

Pas pushimeve të verës jeta skenike në Gjakovë vazhdon me shfaqjen e premierës së dramës me titull  “Gjashtë” të autorit Arian Krasniqi, në realizim të trupës së Teatrit “Hadi Shehu”.  Bëhet fjalë për një shfaqje e cila  mëton të vejë në skenë deformimet e shoqërisë, ndërkohë që  mozaiku i temaveRead More

Fshatrat Shqiponjë, Gërgoc, Kralan, Zhabel dhe Bardhaniq së shpejti me ujësjellës

Fshatrat Shqiponjë, Gërgoc, Kralan, Zhabel dhe Bardhaniq së shpejti me ujësjellës

Lajme Gusht 23, 2018 at 2:45 pm

Projekti i rrjetit të ujësjellësit për zonën e Dushkajes  i financuar nga CDI, Kuvendi Komunal i Gjakovës dhe KRU Gjakova, ka mbledhur përfaqesuesit e fshatrave Shqiponjë, Gërgoc, Kralan, Zhabel dhe Bardhaniq  për të diskutuar rreth finalizimit të punëve. Kryeshefi Ekzekutiv i KRU Gjakova Ismet Ahmeti tha se kompania do tëRead More